Wyspy Kanaryjskie - Travelon.pl Wyspy Kanaryjskie - Travelon.pl Wyspy Kanaryjskie - Travelon.pl Wyspy Kanaryjskie - Travelon.pl

Wyspy Kanaryjskie - Gran Canaria

(Strony) > > > Gran Canaria

Wyspa Gran Canaria jest najbardziej zróżnicowaną na całym archipelagu. Często mówi się o niej jak o miniaturowym kontynencie. Nie tylko dzięki zróżnicowanemu krajobrazowi, środowisku, ale także pod względem klimatu. Jeżeli podczas wizyty Gran Canarii będą chcieli Państwo dać upust swojej fantazji, to można odnieść wrażenie, że zamiast jednej wyspy odwiedziliśmy trzy kontynenty. Afrykę przypominają wydmy piaszczyste Dunas de Maspalomas, górzyste wnętrze i zbiorniki słodkowodne, przypominające kontynentalną Europę, a także głębokie kaniony znane z Ameryki.

Gran Canaria - najbardziej odwiedzana wyspa

Gran Canaria jest najbardziej znaną i najczęściej odwiedzaną przez turystów wyspą. Rocznie odwiedza ją około 2 mln turystów z całego świata. Większość spędza urlopy w części południowej wyspy. Każdego przyciągają tutaj bajkowe plaże, przyjemny przez cały rok klimat oraz piękna i romantyczna przyroda. Cała wyspa uznana została przez UNESCO za rezerwat przyrody. Coś dla siebie znajdą tutaj też miłośnicy zabytków i historii. Przyznać trzeba, iż ta wyspa została dla turystów stworzona i znajdziemy tutaj wiele atrakcji. Zapewne nudzić się nie będziemy.

Gran Canaria jest trzecią pod względem wielkości wyspą archipelagu. Ma powierzchnię 1530 km2 i zamieszkuje ją około 700 tys. osób, co stanowi połowę całej populacji Wysp Kanaryjskich. Podobnie jak i pozostałe wyspy, jest ona pochodzenia wulkanicznego. Najwyższym wzniesieniem jest Pico de las Nieves (1950 m). Gran Canria leży w południowy-wschód od Tenerife i na zachód od Fuerteventury.

Pogoda na Gran Canaria

Średnie temperatury wynoszą tutaj 26-28 stopni Celsjusza, a w zimie 22-24 stopni. Możemy także powiedzieć, iż północ jest chłodniejsza i bardziej wilgotna. Południe natomiast nieco cieplejsze i bardziej suche. Gran Canaria ma mikroklimaty. Często można natrafić tutaj na śnieg w górach, a gdzie indziej na tropikalne upały. Ze względu na chłodny prąd od Zatoki Meksykańskiej temperatura morza jest tutaj nieco niższa, niż zwykle w tych rejonach geograficznych.

Plaże na Gran Canaria

Do najbardziej ulubionych plaż, których jest na tej wyspie około 160, należy Maspalomas i Playa del Ingles. W ich pobliżu znajdują się hotele, restauracje i bary. Najciemniejszy piasek spotkamy na plaży San Augustyn, a miłośnicy sportów wodnych polubią plażę Puerto Rico.

Las Palmas

Stolica wyspy jest Las Palmas. Miasto położone na północy, w którym dominują nowoczesne budowle i instytucje handlowe. Życie toczy się tutaj zarówno w dzień jak i nocą. W sercu miasta znajduje się ulubiona plaża Las Cantera, znana także z corocznego karnawału.

Wkrótce po powstaniu w 1478 roku, miasto to stało się ważnym portem dla statków płynących do Ameryki. W tym miejscu nocował także Krzysztof Kolumb, który tutaj musiał naprawić swoje statki. Zamieszkał w pałacu nazywanym Casa de Colon, należącym do pierwszych władców wyspy. Obecnie mieści się tutaj muzeum pamiątek, mających związek z wyprawami Kolumba.

Ciekwy jest także piękny plac Plaza del Espíritu Santo, a także Centro Atlantico de Arte Moderno, czy interesująca katedra św. Anny. Jeżeli chcą Państwo odpocząć od ruchu wielkomiejskiego, to warto wejść do ogrodu miejskiego - Ciudad Jardin, pełnego zieleni i nie mniej pięknych domów. Największym centrum turystycznym wyspy jest Maspalomas. Dzieciom i miłośnikom wodnych atrakcji polecamy największy na wyspach Aquapark – Aquasur. Do ulubionych miejsc należy także Holiday World, w którym można zabawić się do woli. Wiele gatunków ptaków z różnych stron świata zobaczymy w Palmitos Parque, który znajduje się w odległości 10 kilometrów od Maspalomas.

Najnowsze informacje...

20.04.2012 Jean de Béthencourt
02.09.2010 Kanaryjski dialekt
04.02.2010 Manolo Blahnik

Ostatnio na forum...

15.04.2012 Biuro Podróży
10.04.2012 wymarzony urlop
10.04.2012 wyspy kanaryjskie polskie biuro
13.12.2011 która wyspa?
21.07.2011 Zakwaterowanie

Najnowsze zdjęcia...

Tenerife
Lanzarote
Gran Canaria
nad powierzchni
widok