Wyspy Kanaryjskie - Travelon.pl Wyspy Kanaryjskie - Travelon.pl Wyspy Kanaryjskie - Travelon.pl Wyspy Kanaryjskie - Travelon.pl

Zagadkowe Wyspy Kanaryjskie

15.09.08 11:39:38

Wyspy Kanaryjskie nie przyciągają tylko turystów, ale także naukowców oraz miłośników zagadek i tajemnic. Wciąż niejasne jest pochodzenie narodu, który odkrył wyspy przed pojawieniem się tutaj w XIV wieku Genuińczyków. Guanczowie, jak nazywali siebie miejscowi ludzie, byli wysocy, mieli niebieski oczy oraz jane lub rude włosy. To było dla tego położonego geograficznego coś niezwykłego. Guanczowie byli uważani także za potomków bajecznej Atlantydy. Zagadka był również ich język. Według kronik nie przypominał ludzkiej mowy. Był to język, który przypominał gwizdanie i służył do porozumiewania się na dłuższych odległościach. Określono go jako Silbo Gonero (od nazwy wyspy).

Według starych zapisów, Gunczowie do chwili przyjazdu Europejczyków żyli na poziomie kamienia łupanego. Nie znali żelaza, mieszkali w chatkach lub jaskiniach, nie znali łodzi. Nie potrafili pokonać dystansu nawet pomiędzy małymi wysepkami, a statki europejskich odkrywców uważali za wielkie ptaki. Ale jak się tam dostali?

Jak to już bywa, wśród naukowców istnieje wiele poglądów na to, skąd pochodzą pierwsi mieszkańcy Wysp Kanaryjskich. Wielu z nich twierdzi, że Gunczowie pochodzą z Hiszpanii. Znany podróżnik i etnograf Thor Heyrdal starał się udowodnić, że są potomkami Wikingów. Dzisiaj przeważa pogląd, że chodzi tutaj o Berberów z Afryki Północnej. Ten wariant jest najbardziej prawdopodobny, także z punktu widzenia genetyki oraz geografii, gdyż z Afryki nie mieli tutaj dalekiej drogi do pokonania.

Jednak to nie wyjaśnia sposobu transportu na wyspy. Możliwe, że zostali tutaj przetransportowali jako niewolnicy lub byli potomkami rozbitków z jakiegoś statku. Nie wyjaśniono, dlaczego nie potrafili pływać? Dlaczego swoich doświadczeń nie przekazywali młodszym pokoleniom?

Co się z tym narodem, który ma wiele tajemnic, stało? Co prawda Guanczowie potrafili się bronić i stawiać opór Portugalczykom i Francuzom. Ostatecznie pod koniec XV wieku podczas procesu mocnej katolizacji opanowali ich Hiszpanie, a cały naród został stopniowo wyniszczony.

Turyści mogą zobaczyć mumie dawnych mieszkańców Wysp Kanaryjskich w Muzeum Archeologii i Historii Naturalnej w Santa Cruz na Teneryfie. Niektóre eksponaty tworzą kości, na innych zachowały się włosy. Sposób balsamowania zmarłych stosowany przez Gauczów był podobny do egipskiego. Zwiedzenie tego muzeum stanowi niezapomniane chwile.

Najnowsze informacje...

20.04.2012 Jean de Béthencourt
02.09.2010 Kanaryjski dialekt
04.02.2010 Manolo Blahnik

Ostatnio na forum...

15.04.2012 Biuro Podróży
10.04.2012 wymarzony urlop
10.04.2012 wyspy kanaryjskie polskie biuro
13.12.2011 która wyspa?
21.07.2011 Zakwaterowanie

Najnowsze zdjęcia...

Tenerife
Lanzarote
Gran Canaria
nad powierzchni
widok