Wyspy Kanaryjskie - Travelon.pl Wyspy Kanaryjskie - Travelon.pl Wyspy Kanaryjskie - Travelon.pl Wyspy Kanaryjskie - Travelon.pl

wódz Tanausu

24.09.09 09:08:07

Historia wyspy w archipelagu Wysp Kanaryjskich - La Palma skrywa historię słynnego wodza Tanausu. Tanausu władał miastem Aceró w drugiej połowie XV wieku. W tym czasie Europejczycy zdobywali tereny zamorskie i dostali się również na Wyspy Kanaryjskie. Stopniowo zdobyli wszystkie należące do archipelagu wyspy, i nawet wódz Tanausu stracił La Palmę, kiedy nie udało mu się powstrzymać fali wojsk kastylijskich. Ostatnia bitwa rozegrała się na Teneryfie w 1495 r. a Hiszpanie przejęli kontrolę nad całym terytorium Wysp.

Bitwa o La Palmę nie należała do najłatwiejszych. Tanausu stał przeciwko kastylijskim wojskom dowodzonym przez generała Alfonso Fernandéza de Lugo. Tanausu dwa razy obronił swój region zwany La Caldera. De Lugo jednak znalazł inny sposób walki. Przeciągnął na swoją stronę krewnego Tanausu, Juana de Palma, który przyjął chrześcijaństwo. Przy jego pomocy podstępem hiszpański generał napadł wodza Tanausu. Za pomoc obiecał Juanowi bogactwo i dobre traktowanie ludności autochtonicznej. Wspólnie zwabili Tanausu na drgoę do Adamacansis, dziś znaną jako El Riachuelo i pomimo ochrony jego wiernych bojowników, wódz dostał się do niewoli. Król hiszpański -  Ferdynand II Aragoński wraz z małżonką życzyli sobie spotkania ze słynnym, ostatnim kanaryjskim przywódcą i na ich rozkaz został deportowany do Hiszpanii. Jednak dzielny Tanausu nie mógł pogodzić się z myślą porazki i uklęknięcia przed tronem nieprzyjaciela, dlatego na statku nie spożywał pokarmów i zmarł podczas transportu.

Najnowsze informacje...

20.04.2012 Jean de Béthencourt
02.09.2010 Kanaryjski dialekt
04.02.2010 Manolo Blahnik

Ostatnio na forum...

15.04.2012 Biuro Podróży
10.04.2012 wymarzony urlop
10.04.2012 wyspy kanaryjskie polskie biuro
13.12.2011 która wyspa?
21.07.2011 Zakwaterowanie

Najnowsze zdjęcia...

Tenerife
Lanzarote
Gran Canaria
nad powierzchni
widok