Wyspy Kanaryjskie - Travelon.pl Wyspy Kanaryjskie - Travelon.pl Wyspy Kanaryjskie - Travelon.pl Wyspy Kanaryjskie - Travelon.pl

Piramidy w Güímarze

24.07.09 10:52:04

Region Chacona na Teneryfie skrywa nie odkryte dotąd tajemnice. W obszarze Güímar znajduje się sześć piramid schodkowych o prostokątnej podstawie, do budowy których użyto skał wulkanicznych. Do ich budowy nie użyto żadnego materiału łączącego elementy piramid. Specjaliści datowali pochodzenie piramid na XIX w., jednak ich struktura przypomina piramidy budowane przez Majów i Azteków w Meskyku.

Jedna z teorii głosiła, że budowniczymi piramid są miejscowi rolnicy, którzy pozbywali się elementów skalnych ze swych poletek. Wybierali je z gleby, gromadzili na skraju pól i budowali z nich zagadkowe piramidy. Zgodnie z rysunkami i zdjęciami z tego okresu można stwierdzić, że na wyspie znajdowało się dużo więcej podobnych budowli, ale uległy zniszczeniu poprzez użycie ich elementów jako taniego materiału budowlanego. Pierwsza oficjalna wzmianka o piramidach znajduje się w dokumencie umowy o podziale terytoruim z roku 1881. Wynika z niego, że piramidy mogły służyć jako granice pomiędzy terytorium uprawy roślin a obaszarem hodowli zwierząt.

Kolejne badania norweskiego odkrywcy i podróżnika Thora Heyerdahla przyniosły nowe interpretacje. Jego teoria potwierdza, że piramidy mogły zostać zbudowane z przypadkowo zgromadzonego niepotrzebnego materiału. Jednakże przygotowanie podłoża do ich budowy, ręczna obróbka rogów bloków skalnych świadczą o tym, że nie były to tylko sterty przypadkowych kamieni. Geolodzy teorię tę potwierdzili. Okazuje się, że wykorzystany do budowy piramid materiał, to rodzaj skał wulkanicznych, które nie leżą na polach bez przyczyny. Kolejne badania dowodzą, że platformy piramid są celowo skierowane ku wschodowi słońca. Niestety Heyerdahl nie określił wieku tych zagadkowych konstrukcji ani ich budowniczych. Udało się natomiast stwierdzić, że Güímar przed hiszpańskim podbojem Teneryfy w drugiej połowie XV w. był siedzibą królów ludu Guanczów, pierwszych mieszkańców Wysp Kanaryjskich.

W roku 1998 obszar, na którym znajdują się piramidy został uznany za za park etnologiczny o powierzchni 65 000 m. kwadratowych i udostępniono go zwiedzającym. W Centrum Informacyjnym znajdują się dwa pawilony poświęcone odkryciom Heyerdahla i jego badaniom. Fundatorem całego przedsięwzięcia jest Norweg mieszkający na Teneryfie, morski przewoźnik Fred Olsen.

Najnowsze informacje...

20.04.2012 Jean de Béthencourt
02.09.2010 Kanaryjski dialekt
04.02.2010 Manolo Blahnik

Ostatnio na forum...

15.04.2012 Biuro Podróży
10.04.2012 wymarzony urlop
10.04.2012 wyspy kanaryjskie polskie biuro
13.12.2011 która wyspa?
21.07.2011 Zakwaterowanie

Najnowsze zdjęcia...

Tenerife
Lanzarote
Gran Canaria
nad powierzchni
widok