Wyspy Kanaryjskie - Travelon.pl Wyspy Kanaryjskie - Travelon.pl Wyspy Kanaryjskie - Travelon.pl Wyspy Kanaryjskie - Travelon.pl

Karnawały

15.09.08 11:35:22

Karnawałów, czyli przeglądów strojów i latynoskiej muzyki, na Wyspach Kanaryjskich jest kilka. Największe odbywają się na Tenerifie i Gran Canarii. Często są one porównywane ze słynnym karnawałem w Rio de Janeiro. Zwykle odbywają się w lutym, a na Tenerifie dwa tygodnie przed środą popielcową. Gdy karnawał się kończy na Gran Canarii pojawiają się ludzie w ekstrawaganckich strojach. Święto tańca, muzyki i całej z tym związanej zabawy, trwa tutaj około 14 dni.

Najważniejszą częścią każdego karnawału jest pochód uliczny, podczas którego uczestnicy prezentują pracochłonne i długo przygotowywane kostiumy. Na ulicach także możemy zobaczyć wydumane pojazdy. W centrum miasta zbudowana jest scena, na której odbywają się koncerty, występy teatrów i różne konkursy. Można się spotkać tutaj z tzw. „Las Murgas“, którzy śpiewają swoje własne pieśni o tematyce politycznej i socjalnej z dozą ironii i humoru. „Las Comparsas oprócz tego jeszcze tańczą, a „Las Rondallas“ są typowym dla Tenerify męskim lub mieszanym zespołem.

Najbardziej oczekiwanym momentem karnawału jest wybór jego królowej, która obejmuje władanie na cały dzień i zyskuje reprezentacyjne miejsce dla swojego wyjątkowego pojazdu. Stąd też spogląda na swoich poddanych. Królowa musi być piękna i mieć interesujący kostium, który podkreśli jej piękno. Małe dziewczynki ubiegają się o tytuł księżniczki karnawału.

Cały karnawał kończy pogrzeb wielkiej sardynki, która powstaje z drewnianej konstrukcji. Musi ją nieść przynajmniej kilka osób. Ostatecznie zostanie ona spalona. Bywa wypełniona petardami, co kończy obrzęd wspaniałym pokazem sztucznych ogni.

W odróżnieniu od karnawału w Rio, który tworzą zorganizowane grupy ludzi, na Wyspach Kanaryjskich do udziału włączają się wszyscy chętni. Często do wiru barw, tańca i muzyki dołączają się turyści.

Jeżeli ktoś ma ochotę zobaczyć taki karnawał lub stać się jego aktorem, to nie musi jechać już do Rio de Janeiro, a wystarczy wybrać się na Wyspy Kanaryjskie. To niezapomniane przeżycie!

Najnowsze informacje...

20.04.2012 Jean de Béthencourt
02.09.2010 Kanaryjski dialekt
04.02.2010 Manolo Blahnik

Ostatnio na forum...

15.04.2012 Biuro Podróży
10.04.2012 wymarzony urlop
10.04.2012 wyspy kanaryjskie polskie biuro
13.12.2011 która wyspa?
21.07.2011 Zakwaterowanie

Najnowsze zdjęcia...

Tenerife
Lanzarote
Gran Canaria
nad powierzchni
widok